Mūzikas un mākslas festivāls BILDES


Viens no BILŽU BIROJA projektiem — mūzikas un mākslas festivāls BILDES — apvieno Latvijas džeza, roka, folka un citu visdažādāko žanru un stilu mūziķus, iepazīstina klausītājus ar Latvijas mūzikas aktualitātēm, tieši festivālam sagatavotiem projektiem, kā arī rosina mūziķu jaunradi tēlotājmākslā un dod iespēju māksliniekiem piedalīties muzikālos priekšnesumos.

Festivāla norisē ik gadus piedalās radošo profesiju pārstāvji – arhitekti, fotogrāfi un žurnālisti, kā arī mūziķu bērni.

BILDES šogad svin 30 gadu jubileju.

BILDES ir senākais mūzikas un mākslas festivāls Latvijā.

Festivāls BILDES pirmo reizi notika 1985. gadā Rīgas Politehniskā institūta Studentu klubā Anglikāņu baznīcā.

Mūziķu darbus izstādīt ierosināja Igo, kurš jau pirms tam bija rīkojis mūziķu darbu izstādi Liepājas tipogrāfijā un Grobiņas pilsdrupās. Festivāla vārdu deva Kaspars Dimiters, par visu BILŽU veidotāju kļuva Tija Auziņa, par visu BILŽU emblēmu autoru — Uldis Baltutis.

Sākotnēji bija iecerēts pasākumu veidot tikai kā mūziķu mākslas darbu izstādi un mākslinieku koncertu, bet jau otrajā BILŽU gadā festivāls pārtapa par plašu muzikālu pasākumu.

1990., 1991., 1992., 1993., 1994. gadā festivāls BILDES saņēma balvu RAIMONDS Latvijas Mūzikas biedrības organizētajā mūziķu aptaujā PAR LABĀKAJIEM SASNIEGUMIEM LATVIJAS POPULĀRAJĀ MŪZIKĀ nominācijā GADA IEVĒROJAMĀKAIS NOTIKUMS.

BILŽU ietvaros notiek FOLKKONCERTS, JAUNO DZIESMINIEKU koncerts, BLŪZA koncerts, JAUNO grupu un BILŽU VETERĀNU kopprojektu koncerts, BILDĒS sevi jau pieteikušo grupu un radošo personību kopprojektu koncerts, koncerts BĒRNIEM un BILŽU VETERĀNU koncerts.

Daudzi pašlaik pazīstami mūziķi un kolektīvi tieši BILDĒS parādījušies plašākai publikai — Pits Andersons un Arhīvs, Dzeltenie pastnieki, Marana, Ainars Mielavs un Jauns mēness u.c. Savu pirmo uzstāšanos piedzīvojuši — Opus Pro, Liepājas brāļi, Ufo un Kaija, Ivars Pētersons, Rīgas Viļņi, Rebel, Dzidriņas megasistēma, Mirta & Hot Acoustics, Zane Dombrovska, Putnu balle, Time After Time, Inese Darkeviča, re:public, IVA u. c.

Tradicionāli festivāla ietvaros notiek BILŽU mākslas darbu izstādes.

Izstādes darbu veidošana tiek uzsākta BILŽU vasaras nometnē, kur profesionāli mākslinieki sniedz mūziķiem informāciju par dažādām mākslas tehnikām un to pielietošanu, kā arī palīdz veidot praktiskas iemaņas. Savstarpēji labvēlīgā gaisotne veicina nometnes dalībniekus gūt radošus impulsus idejām un to realizēšanai. Darbi skatāmi rudenī, festivāla BILDES laikā.

Nometnē tiek aicināti piedalīties mūziķi un citu radošo profesiju pārstāvji, kuri savas mākslinieciskās spējas ir pierādījuši jau iepriekšējās BILŽU nometnēs un izstāžu veidošanā.

Kopš 1995. gada izstādes ir tematiskas. Izstādes dalībnieki apgleznojuši galda virsmas, šķīvjus, pudeles, kreklus, veidojuši instalācijas no datortehnikas elementiem, kā arī darinājuši brīnumainus pogu darbus, par objektu mākslinieciskās domas izpaušanai izmantojuši krēslus, spilvenus un deķus, karotes, čemodānus, REEBOK botas un lietussargus, paklājus un ELEKTROLUX putekļusūcējus, radījuši mandalas un maskas, mākslas darbu veidošanā kā elementus izmantojuši ciparus un burtus.

Festivāla 30 pastāvēšanas gadu laikā uz BILŽU skatuves īstenoti 1208 muzikāli projekti, kuros piedalījušies ap 3700 mūziķu.

30 BILŽU izstādēs piedalījušies 552 dalībnieki.
BILŽU BIROJS, Meistaru 10 - 411, Rīga, LV 1050
Tālr./fax. +371 67205295 Mob.tālr. +371 29282866 E-mail: bildes@bildes.lv
© Bilžu Birojs, 2016.
Visas fotogrāfijas ir autortiesību subjekts. Jebkura izmantošana bez BILŽU BIROJA un autora atļaujas ir aizliegta!